Kis- és akár középvállalkozásoknak remek belépő szintű adatbázis az üzleti felhasználásra is ingyenes a Microsoft SQL Server Express with Advanced Services terméke, amely tartalmazza a riportfejlesztésre ingyenesen használható Reporting Services-t is.
Az alábbiakban egy magyar nyelvű útmutatót találsz, amely az SQL Server 2017 Express With Advanced Services telepítését tartalmazza lépésről lépésre.
Jó telepítést kívánok! :)
Telepítési előkészületek
Rendszer követelmények:
- Operációs rendszer: Windows 10 , Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016
- Csak 64 bites rendszerre!!!
- RAM minimum 512 MB
- Processzor - Intel vagy azzal kompatibilis - 1GHz vagy gyorsabb
- 4.2 GB hely a merevlemezen (de ez csökkenthető egyes „feature”-ök kikapcsolásával)
Talán lényeges limitálás, hogy 10 GB lehet az adatbázis maximum mérete, de ez egy jól
megtervezett adatbázissal jó ideig elegendő kis- akár középvállalkozások számára.
SQL Server 2017 Express with Advanced Services telepítése
1. Elsőként le kell töltened a telepítőt. Írd be a böngészőbe az alábbi internet címet:
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=55994
2. A Download gombra kattintva letöltődik a telepítőfájl, amelynek SQLServer2017-SSEI-Expr.exe a neve. Futtasd!
3. Válaszd a Custom telepítést! (Ha szeretnéd letölteni a telepítőt és később telepíteni, akkor a Download Media-t)
4. Ki kell választani egy helyet, ahova letöltheti a telepítő file-okat. Ezután kattints az Install gombra!
5. Elsőként letölti az telepítő file-okat, majd indítja az telepítőt.
Ha netán valamilyen oknál fogva nem sikerülne elindítania az telepítési folyamatot, pl. nincs hozzáférése az adott könyvtárhoz, akkor a 4. pontban beállított helyen (esetemben C:\SQLServer2017Media) manuálisan is futtatható az imént letöltött SQLEXPRADV_x64_ENU.exe, amely kicsomagolja, majd elindítja a telepítőt.
6. Elindul az SQL Server Installation Center. Válaszd a „New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation” –t!
7. Ezután lefut néhány globális ellenőrzés. Ha lefutott hibátlanul (azaz jó minden, akkor az Installer maga átugorja ezt a lépést) és következik az Installation Type kiválasztása, amelynél azt választhatod ki, hogy egy új server-t telepítesz vagy feature-öket szeretnél hozzáadni egy már meglévő példányhoz.
Az Installed instances alatt pedig láthatod a már feltelepített SQL Server példányokat.
Válaszd (alapértelmezett) a „Perform a new installation of SQL Server 2017" -et!
8. Miután végigolvastad az egészet ;), fogadd el a license feltételeket, ezzel aktiválva a Next gombot.
9. Következik a Feature Selection, ahol kiválaszthatod, hogy az SQL Server mely összetevőit szeretnéd telepíteni.
- A Database Engine Services telepítése mindenképpen szükséges.
- Jelentős helyet takaríthatsz meg a merevlemezeden, ha csak a számodra ténylegesen szükséges feature-öket kapcsolod be. Egy jó ideig nagy valószínűséggel nem lesz szükséged az alábbiakra, így ezekből kiszedheted a pipákat. Természetesen később bármikor telepíthetők ezek a szolgáltatások ugyanezzel a metódussal
- SQL Server Replication
- Mashine Learning Services (In Database)
- Full-Text and Semantic Extractions for Search…
- Módosíthatod a példány gyökérkönyvtárát (Instance root directory), amely alapértelmezetten a C:\ProgramFiles-ba települ. Ha nem szükséges, akkor inkább ne módosítsd!
10. A következő oldalon az Instance Configuration (Példány konfigurációja) található. Itt konfigurálható, hogy az SQL Server mostani példányát, amely egy SQL Server Express, Default Instance-ként (alapértelmezett példányként) vagy Named Instance-ként (nevesített példányként) telepíted.
Mit is jelentenek ezek?
Egy gépen több SQL Server-t is telepíthetünk, tehát több példányát (Instance-ot) az SQL Server-nek. Például, ha az ingyenes SQL Server Express-t kinövöd, és megveszed az SQL Server valamely fizetős példányát (Standard, Enterprise), akkor nyilván azt szeretnéd majd fő adatbázisoddá tenni, tehát az lesz majd a Default Instance-od.
Az SQL Server Express-t ezért jellemzően Named Instance-ként telepítjük, ahogy azt alapértelmezetten is kínálja a telepítő. Itt, ha szeretnéd, akkor átnevezheted a nevet pl. SQLExpress2017-re vagy bármire, ez a te döntésed, de nem szükséges feltétlenül.
Az esetemben már fut néhány szerver a gépemen – ezt az Installed Instance alatti táblázatból láthatod – így én ezt a mostani SQL Express 2017-et értelemszerűen elneveztem SQLExpress2017-ra megkülönböztetésként, természetesen Named Instance-ként.
Látható az SQL Server directory is, ezt célszerű megjegyezni, bár a neve alapján azért rá lehet találni :-)
11. Next gomb megnyomása után a következő oldalon a Server Configuration van, ahol a Service Accounts-ok illetve a Collation állítható.
Az első fülön a Service Accounts-ok (szolgáltatások hozzáférése) állíthatók. A felajánlott beállításokat elfogadhatod, mert később is konfigurálható.
A Startup Type-ot érdemes még megemlíteni.
- Az Automatic azt jelenti, hogy az operációs rendszerrel együtt indul a szolgáltatás.
- A Manual azt jelenti, hogy neked kell elindítani a szolgáltatást.
- A Disabled az pedig, hogy a szolgáltatás le van tiltva, tehát nem elérhető.
A második fülön a Collation beállítás található. A második fülön a Collation beállítás állítható, amellyel a kívánt karakterkódolást és nyelvi beállításokat adhatod meg, kiegészítve azzal, hogy a kis- és nagybetűket hogyan vegye figyelembe, illetve a keresésekben hogyan értelmezze a szavakat írás és hangzás alapján.
Az itt kiválasztott Collation lesz az alapértelmezett, ha új adatbázist hozol létre.
CI - Case Insensitive, azaz kis-és nagybetű érzéketle
CS – Case Sensitive, azaz kis-nagybetű érzékeny.
AI –Accent Insensitive, pl. a „cafe” az ugyanaz mint a „café”.
AS - Accent Sensitive, „cafe” nem ugyanaz mint a „café” /inkább ez az ajánlatos/.n.
Érdemes tehát „_CI _AS”- végűt választani. A Customize gombra kattintva ki lehet választani a kívánt Server Collation-t, ha a helyi beállítások alapján felajánlott nem megfelelő.
Ha Magyarországon vagy és saját gépre telepítesz, általában a Hungarian_CI_AS megfelelő számodra.
12. A Next gombra kattintva a Database Engine Configuration oldal következik.
Az első fül a Server Configuration ahol az Authentication mode (hitelesítési mód) választható ki. Két lehetőség közül választhatsz:
- Windows Authentication – Minden esetben a Windows authentikál
- Mixed Mode – SQL Server is authentikálhat és a Windows is.
Célszerű a Mixed Mode-ot választani az esetünkben.
Ezt követően adj az sa felhasználónak (sa =system administrator-rendszeradminisztrátornak) egy nagyon hosszú, bonyolult és megjegyezhetetlen jelszót, és jegyezd meg jól. :-) Bár a későbbiekben ajánlatos letiltani az sa felhasználót...
Végül a Specify SQL Server administrators-nál állítsd be magad az Add Current User gomb segítségével. Az Add gombbal további adminokat is felvehetsz, de ezt a későbbiekben is megteheted.
További beállítási lehetőségek vannak a következő füleken, kezdve a Data Directories-sal, ahol beállíthatók, hogy az adatbázisokhoz tartozó fájlok hol legyenek. Ez később is változtatható.
Következő fülön a TempDB alapértelmezett beállításait változtathatod meg, ha szeretnéd. Általában a teljesítményoptimalizálásnál van jelentősége.
13. Next gomb után Installation Progress, tehát maga a telepítési folyamat következik.
14. Ha kész az installálás, akkor megjelenik az utolsó képernyő, amelyen jelzi, hogy kész és sikeres volt a telepítés. A képernyő alján van egy link a telepítési információkról, azt a configuration fájl-t érdemes lementened magadnak.
A Close gombra kattintva befejezettnek tekinthető az SQL Server 2017 Express with Advances Services telepítése.
Sok sikert és kitartást a folytatáshoz! :)